Uczestnicy programu

19
10/2013

Od Grand Prix do Green Prix - Nissan pionierem bezemisyjnego sportu samochodowego: LEAF na torze wyścigowym

kategorie: EKOLOGIA

ROLLE (Szwajcaria), 14 października 2013 r. Pracownicy Centrum Technicznego Nissana w Barcelonie udowadniają, że w sporcie samochodowym może chodzić o coś więcej niż najkrótszy czas okrążenia.

Uczestniczą oni w zawodach ECOseries, organizowanych według nowej koncepcji premiującej raczej efektywną i oszczędną jazdę niż szybkość. Unikatowymi atutami nowej formuły są jej otwartość dla wszystkich typów samochodów drogowych oraz dostępność dla każdego posiadacza prawa jazdy.

Pracownicy Centrum, uczestniczący w zawodach w czasie wolnym od pracy, korzystają z trzech modeli Nissana zużywających najmniej paliwa: Juke 1,5 dCi, Micra DIG-S oraz - w kategorii bezemisyjnej - Nissana LEAF.

Zawody ECOseries są rozgrywane w Hiszpanii i obejmują zarówno wyścigi torowe, jak i rajdy organizowane w ciągu całego sezonu. Do rywalizacji zgłaszają się kierowcy najróżniejszych modeli samochodów drogowych. Oprócz Nissanów w zawodach uczestniczą auta konkurencyjnych marek, takich jak Peugeot, Toyota, Volkswagen, Porsche czy Mercedes-Benz.

Poza pojazdami z tradycyjnymi silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi, w zawodach startują także modele z napędem hybrydowym, zasilane paliwami alternatywnymi, a nawet prototypy wyposażone w ogniwa paliwowe. Organizatorem serii jest Katalońska Federacja Samochodowa (FCA), korzystająca ze wsparcia Katalońskiego Instytutu Energii (ICAEN). Pierwsze zawody w ramach serii odbyły się w 2010 roku.

W czasie godzinnych wyścigów na takich obiektach, jak kataloński tor Formuły 1 czy Carrera Parc Motor Castelloli, celem jest dotarcie do mety nie tylko w jak najkrótszym czasie, ale także w sposób możliwie najbardziej efektywny i ekonomiczny.

Nissan Ecoteam, startujący w barwach Europejskiego Centrum Technicznego Nissana (NTCE), składa się wyłącznie z ochotników będących pracownikami barcelońskiego Centrum i tamtejszych zakładów produkcyjnych NMISA, Iberyjskiej Regionalnej Jednostki Organizacyjnej oraz firm kooperujących.

Ich zaangażowanie jest częścią wewnętrznego projektu Performance Innovation, służącemu promowaniu pracy zespołowej i różnorodności. Przez cały rok użytkowanymi przez zespół Nissanami Micra jeździły panie, również panie były kierowcami wszystkich trzech Nissanów LEAF w trakcie rundy finałowej rozegranej pod koniec września. Celem projektu jest także pokazanie efektywności produktów z aktualnej oferty Nissana.

Samochody uczestniczące w zawodach są w dużej mierze standardowe, choć dopuszczalne są pewne modyfikacje podnoszące ich efektywność. Nissan Ecoteam wprowadził zmiany poprawiające sprawność aerodynamiczną oraz usunął niektóre elementy z wnętrza pojazdu w celu obniżenia jego masy. Zmieniono także charakterystykę podwozia, położenie środka ciężkości oraz kalibrację silnika pod kątem uzyskania wyścigowych osiągów.

Przy wprowadzaniu tych modyfikacji niezwykle przydatne okazały się doświadczenia z codziennej pracy w NTCE. Wyspecjalizowane zespoły, które na co dzień zajmują się kalibracją silników, kwestiami bezpieczeństwa, komfortem jazdy i właściwościami jezdnymi, a także układami napędowymi, mogły sięgnąć do swoich doświadczeń i wykorzystać posiadaną wiedzę i umiejętności w przygotowywaniu samochodów wyścigowych.

Wyścigi są podzielone na dwie dyscypliny: „efektywność" i „regularność". W pierwszej kategorii celem jest jak najszybsze pokonanie trasy przy zużyciu mniejszej ilości paliwa niż ustalone w regulaminie maksimum. Faktyczne wartości różnią się w zależności od typu samochodu i pojemności silnika.

W kategorii „regularność" kierowca musi zadeklarować czas przejazdu okrążenia, a następnie starać się utrzymać go w kolejnych okrążeniach pod rygorem naliczenia punktów karnych za zbyt szybkie lub zbyt wolne tempo. Zwycięzcą jest samochód/kierowca, który otrzymał najmniej punktów karnych.

W trakcie sezonu zespół Nissana odniósł kilka zwycięstw i aż 33 razy stawał na podium. Na uwagę zasługują również wyjątkowo niskie wartości zużycia paliwa: w finałowym wyścigu tegorocznego sezonu Nissan Juke prowadzony przez Martiego Fabregata i Ivana Andreya wygrał w klasyfikacji ogólnej wynikiem zaledwie 5,5 litra oleju napędowego spalonego w trakcie godzinnej ostrej jazdy z dużą prędkością.

W kategorii pojazdów elektrycznych o zdecydowane zwycięstwo walczyły Nissany LEAF oraz Mercedes klasy A w wersji E-Cell. Dwa z zespołowych LEAFów to zasadniczo pojazdy standardowe, natomiast trzeci jest mobilnym laboratorium testowym startującym w kategorii prototypowych pojazdów elektrycznych. Przed wyścigiem finałowym jego zestaw akumulatorów został podwojony do łącznej pojemności 48 kWh, aby móc konkurować z Mercedesem wyposażonym w ogniwa o pojemności 36 kWh.

Ostatecznie, mimo że LEAF był wyraźnie szybszy od niemieckiego rywala i uzyskał taki sam czas, jak nieobciążony ryzykiem problemów z zasięgiem Nissan Juke, to jednak bezapelacyjnym zwycięzcą został Mercedes, który utrzymywał bardziej regularne, bliższe zadeklarowanemu tempo przejazdu okrążeń.

Zgodnie z założeniem przyjętym w ramach projektu Performance Innovation doświadczenia z toru wyścigowego zostaną wykorzystane bezpośrednio w pracach NTCE. Josep Traver I Viladegut, jeden z dwóch menedżerów zespołu, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy naszego zespołu w trakcie tych zawodów. Uzyskiwana przez nas ciągła poprawa wyników pozytywnie wpływa zarówno na wizerunek marki, jak i na morale zespołu".

Dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat tego, jak zmniejszenie masy i precyzyjna kalibracja silnika mogą przyczynić się do poprawy osiągów i ekonomiki eksploatacji oraz jak styl jazdy wpływa na zużycie paliwa. Dowiedzieliśmy się, jak najskuteczniej pokonywać wyzwania, a zdobyte doświadczenia firma Nissan będzie mogła wykorzystać w sporcie samochodowym w przyszłości, kiedy również w tradycyjnych wyścigach efektywność zacznie się liczyć w równym stopniu, jak szybkość".

Niemniej ważne jest to, że zapał do pracy w zespole i motywacja, które tak bardzo pomogły nam w ECOseries, przeniosły się na grunt centrum technicznego, gdzie z jeszcze większą wiarą we własne siły tworzymy znakomite przyszłe modele Nissana".

Łącznie w trakcie całego sezonu dla zespołu pracowało 34 kierowców i ponad 60 ochotników.

     

Pełna lista aktualności Pełna lista aktualności