Uczestnicy programu

03
03/2011

Firmy Vaillant i Honda zaprezentowały system mCHP, czyli instalację służącą do domowej produkcji energii elek-trycznej i cieplnej

kategorie: EKOLOGIA

Mikrogenerator mCHP – przyjazna środowisku produkcja energii cieplnej i elektrycznej

  • Pierwszy w Europie system mCHP wykorzystujący wysoce wydajny silnik gazowy
  • Firmy partnerskie łączą swoje wieloletnie doświadczenie zdobyte w sektorze  produkcji energii cieplnej i elektrycznej
  • Wydajny system stanowiący optymalne rozwiązanie dla niewielkich budynków mieszkalnych

Na poczatku lutego b.r., firma Vaillant specjalizująca się w systemach ogrzewania i wentylacji wraz z koncernem Honda wspólnie zaprezentowały nowy system mCHP, czyli instalację do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, przeznaczoną na rynek europejski. Jest to pierwszy w Europie system wykorzystujący silniki gazowe do użytku w niewielkich domach jednorodzinnych. System mCHP jednocześnie wytwarza ekologiczną energię cieplną i elektryczność. Produkt o nazwie Vaillant ecoPOWER 1.0 dostępny będzie w Niemczech w drugiej połowie roku.

- Wspólnie z firmą Honda, mamy przyjemność zaprezentować nasz nowy mikro-kogenerator mCHP do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w domach prywatnych, który jest jednym z najbardziej wydajnych tego typu urządzeń na świecie. Wprowadzając system ecoPOWER 1.0 – który został opracowany specjalnie z myślą o zasilaniu mniejszych budynków mieszkaniowych – otwieramy nowy segment rynku urządzeń umożliwiających decentralizację produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Nowy system micro-CHP to nasza odpowiedź na rosnące wymagania co do ekonomicznego gospodarowania energią, oszczędności zasobów naturalnych oraz ekologicznej odpowiedzialności – wyjaśnia dyrektor naczelny Vaillant Group, dr Carsten Voigtländer. To niezwykle wydajne rozwiązanie może znaleźć zastosowanie nie tylko w nowobudowanych domach, ale także w już istniejących.

System mCHP może przyczynić się w znacznym stopniu do decentralizacji systemu dostaw energii w Niemczech, gdzie mógłby znaleźć zastosowanie w około 12 milionach domostw.

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy nasze wieloletnie doświadczenie i wiedzę z zakresu systemów kogeneracji wykorzystać na rynku europejskim, gdzie powstaje segment tego typu produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dzięki współpracy z wiodącym producentem systemów grzewczych jakim jest firma Vaillant, możemy poszerzyć zakres naszych działań w sektorze mCHP o rynek niemiecki – powiedział pan Takuji Yamada, dyrektor ds. operacyjnych Honda Power Products Operations.

Oszczędność energii i redukcja emisji CO2 dzięki decentralizacji systemu dostaw energii

System mSHP umożliwia produkcję energii elektrycznej i cieplnej bezpośrednio w budynku, w którym jest ona następnie zużywana. Takie rozwiązanie różni się znacznie od produkcji energii w tradycyjnych elektrowniach, gdzie do 60% energii marnuje się w wyniku utraty ciepła. Dlatego system CHP jest tak wydajny. Konwencjonalne systemy CHP osiągają maksymalnie 90 procentową wydajność. Jednostka mCHP marki Honda, staranny dobór i konfiguracja podzespołów oraz inteligentny system zarządzania energią sprawiają, iż systemy ecoPOWER 1.0 mogą zaoferować użytkownikowi nawet 92 procentową wydajność ogólną.

Przy zachowaniu idealnych warunków użytkowania, system ten pozwoli również zmniejszyć bilans emisji CO2 podczas dostaw energii do niewielkich budynków o około 50% w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi.

Nowy system mCHP przeznaczony na rynek niemiecki opracowano w oparciu o wieloletnie doświadczenie firmy Honda na rynku japońskim. Zwarty moduł produkuje 1 kW energii elektrycznej i 2,5 kW cieplnej. Wydajność elektryczna, jako wyznacznik oszczędnego działania mikrogeneratora mCHP, osiąga wartość ponad 26,3%, co oznacza, że nowy system jest bardziej wydajny niż porównywalne instalacje micro-CHP. Każdego roku system ecoPOWER 1.0 może wygenerować do 70% energii elektrycznej potrzebnej w średniej wielkości domu jednorodzinnym. Oprócz jednostki mCHP marki Honda oraz modułu odzysku energii cieplnej, system posiada również 300-litrową, wielofunkcyjną butlę oraz montowany na ścianie i zasilany gazem kocioł kondensacyjny stanowiący rezerwę w chwilach szczytowego obciążenia systemu. Dodatkowo znajduje się tam również panel sterowania systemem. Możliwości generacyjne urządzenia grzewczego w czasie obciążeń szczytowych są zmienne i uzależnione od zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku.

Pełna lista aktualności Pełna lista aktualności