Uczestnicy programu

25
06/2012

Mazda i Fiat ogłaszają program współpracy

kategorie: GOSPODARKA

Mazda Motor Corporation (Mazda) i Fiat Group Automobiles S.p.A. (Fiat) podpisały niewiążący list intencyjny dotyczący opracowania i produkcji nowego roadstera dla marek Mazda i Alfa Romeo, na bazie tylnonapędowej Mazdy MX-5 nowej generacji.

Dokument przewiduje, że Mazda i Fiat stworzą dwa różne, odrębnie stylizowane, charakterystyczne dla każdej z marek lekkie roadstery z napędem na tylną oś. Wersje dla Mazdy i Alfy Romeo będą napędzane odrębnymi silnikami, wykorzystywanymi wyłącznie przez daną markę.

Zgodnie z założeniami projektu oba modele mają być produkowane w fabryce Mazdy w Hiroszimie w Japonii, przy czym rozpoczęcie produkcji dla Alfy Romeo jest spodziewane w 2015 r.

„Tworzenie sojuszy technologicznych i związanych z rozwojem produktów jest jednym z celów biznesowych Mazdy, a obecne przedsięwzięcie podjęte wspólnie z Fiatem stanowi ważny krok w tym kierunku. Współpraca z tak prestiżową marką jak Alfa Romeo nad roadsterem bazującym na nowej generacji modelu MX-5 - który jest ikoną dla Mazdy i najlepiej sprzedającym się roadsterem w historii - to szczególnie ekscytujące wyzwanie” - powiedział Takashi Yamanouchi, prezes zarządu i dyrektor generalny Mazdy.

„To porozumienie w wyraźny sposób demonstruje nasze oddanie marce Alfa Romeo oraz determinację do stworzenia z niej rzeczywiście globalnej marki. Partnerstwo z Mazdą pozwoli nam współpracować z uznanym w świecie liderem w obszarze konstrukcji kompaktowych samochodów z napędem na tylną oś i wprowadzić na rynek ekscytującego, stylowego roadstera, wpisującego się w tradycję marki Alfa Romeo. Cieszymy się ze współpracy z Mazdą i mamy nadzieję na utrzymanie owocnej, długotrwałej relacji” - powiedział dyrektor generalny Fiata, Sergio Marchionne.

Przewiduje się, że ostateczna umowa zostanie podpisana w drugiej połowie 2012 r.

Mazda i Fiat porozumiały się także w sprawie omówienia możliwości współpracy na rynku europejskim w przyszłości.

Pełna lista aktualności Pełna lista aktualności