Uczestnicy programu

11
04/2012

Chevrolet Malibu – ikona amerykańskiej motoryzacji na globalnym rynku

kategorie: BEZPIECZEŃSTWO

  • Zoptymalizowana aerodynamika nadwozia, wyciszone wnętrze
  • Obszerna kabina, duży bagażnik, zaawansowane systemy multimedialne
  • Silnik benzynowy 2.4 l z asystentem ruszania pod górę w standardzie
  • Silnik wysokoprężny 2.0 l 160 KM jest jednym z najmocniejszych w swojej klasie pojemnościowej
  • Malibu zaprojektowano i dopracowano pod kątem komfortu i bezpieczeństwa jazdy
  • Malibu w sprzedaży w Polsce na przełomie maja i czerwca

Pierwszy Chevrolet Malibu debiutował w 1964 roku, tak więc Malibu jest najdłużej obecną na rynku nazwą modelu samochodu z segmentu D. W swojej karierze Malibu bywał już hot rodem, radiowozem, kabrioletem, ale największą popularność zdobył jako samochód rodzinny i trzeba przyznać, że w USA niewiele sedanów przez tak długi czas cieszyło się tak dużą popularnością wśród klientów. Kolejna generacja Malibu otwiera nowy rozdział, będąc pierwszym sedanem z segmentu D ze znaczkiem Chevroleta, który będzie sprzedawany na całym świecie, po raz pierwszy będzie też można kupić Chevroleta Malibu w wersji europejskiej. Do polskich salonów sprzedaży Chevroleta model ten trafi na przełomie maja i czerwca.

„Malibu to świetnie wyglądający samochód, mający unikalny amerykański styl, szlachetny charakter i pięciogwiazdkowe bezpieczeństwo”, powiedziała Susan Docherty, prezes i dyrektor zarządzająca Chevrolet Europe. „Nowy okręt flagowy Chevroleta w Europie jest naszym ósmym nowym modelem w ciągu ostatnich 14 miesięcy”.

Typowy nabywca sedana tej wielkości oczekuje od swojego samochodu jakości, niezawodności i trwałości. Kupując Malibu klient otrzyma wyjątkowy produkt w atrakcyjnej cenie. Będzie to nie tylko ekspresyjny wygląd i komfortowe wyposażenie, ale też świetne zachowanie samochodu na drodze.

Dużą część nabywców samochodów z tego segmentu stanowią firmy wyposażające swoje floty w sedany odpowiedniej klasy. Wyraźne preferencje tej grupy klientów każą przypuszczać, że zdecydowana większość Chevroletów Malibu sprzedawanych w Europie będzie napędzana silnikami wysokoprężnymi.

Malibu otrzyma w całej Europie pełną trzyletnią gwarancję z ograniczeniem przebiegu do 100 tysięcy kilometrów, sześć lat gwarancji antykorozyjnej i roczne usługi Assistance.

Duży, mocny, szybki

Rozstaw osi wynoszący 2 737 mm i szerokość całkowita 1 855 mm zapewniają Chevroletowi Malibu solidny, atletyczny wygląd. Z przodu dominuje typowy dla współczesnych Chevroletów dzielony wzdłużnie wlot powietrza z centralnie umieszczonym tradycyjnym logo w kształcie muszki oraz silnie zarysowana maska silnika. Halogenowe lub ksenonowe przednie reflektory zachodzące daleko na błotniki dodają przedniej części samochodu mocnego charakteru.

Zdecydowanie nakreślona jest też sylwetka boczna samochodu z liniami charakterystycznymi biegnącymi konsekwentnie wzdłuż całego nadwozia, uwydatnionymi tylnymi nadkolami i inspirowanymi modelem Camaro wyrazistymi podwójnymi światłami tylnymi. Obrazu całej sylwetki samochodu dopełniają duże koła z 17- lub 18-calowymi obręczami z lekkich stopów, wypełniające dokładnie wnęki kół.

Płynnie poprowadzone linie nadwozia oraz wkomponowany w pokrywę bagażnika tylny spojler z centralnym światłem stopu wykonanym w technice LED dobrze służą jego aerodynamice. Malibu otrzymał też dobre wytłumienie wnętrza, chroniące podróżnych przed hałasem wiatru, silnika i wszelkimi drganiami.

Wnętrze Malibu oferuje komfort i elegancję. Zastosowano w nim charakterystyczny dla Chevroletów kokpit z wyraźnym podziałem na część kierowcy i pasażera, a w jego centralnej części w wyższych wersjach wyposażenia umieszczono pełnokolorowy siedmiocalowy wyświetlacz ze sterowaniem dotykowym.

Środkowa część kokpitu łączy się płynnie z drzwiami, a dwa wskaźniki zegarowe umieszczone za kierownicą przypominają stylem zegary z Chevroleta Camaro. W wielu miejscach kabiny skorzystano z możliwości techniki światłowodowej, by uzyskać atmosferę podkreślaną przez chłodne niebieskie podświetlenie wnętrza. W ten sposób podświetlono między innymi listwę ozdobną przebiegającą w poprzek wnętrza przez całą deskę rozdzielczą.

Przestrzeń, fotele, opcje systemów multimedialnych

Nawet wysokim pasażerom we wnętrzu Malibu będzie wygodnie. Do dyspozycji jest 991 mm od siedziska fotela do dachu z przodu i 952 mm z tyłu, 1069 mm miejsca na nogi z przodu i 946 mm z tyłu, szerokość wnętrza na wysokości ramion wynosi 1 461 mm z przodu i 1 450 mm z tyłu. Do tego samochód dysponuje bagażnikiem o pojemności 545 litrów, z możliwością powiększenia po częściowym lub całkowitym położeniu dzielonego (w proporcji 60/40) oparcia tylnej kanapy.

Wśród licznych schowków na mniejsze i większe drobiazgi, w lepiej wyposażonych wersjach pojawia się także schowek ukryty za obracanym 7-calowym ekranem dotykowym. W każdej kieszeni drzwiowej można zmieścić standardową butelkę o pojemności 1 litra, bardzo pojemny jest też schowek znajdujący się pod deską rozdzielczą.

Dla komfortu podróżowania samochodem bardzo istotne są fotele. W Chevrolecie Malibu zdawały one swój egzamin w czasie długodystansowych testów prowadzonych na drogach całego świata. Kierowca łatwiej znajdzie idealną dla siebie pozycję w samochodzie, mając do dyspozycji kierownicę, której wysokość i odległość (w lepiej wyposażonych wersjach) można regulować w szerokim zakresie, oczywiście korzystając także z regulacji wzdłużnej fotela (266 mm) oraz jego wysokości (60 mm).

Zależnie od wersji wyposażenia samochodu, tapicerka foteli jest wykonana w kolorze czarnym i tytanowym albo w jednolitej czerni. W wyższych wersjach wyposażenia podgrzewane fotele przednie mają elektryczną regulację położenia z pamięcią ustawień i regulację podparcia lędźwiowego. W najwyższej wersji wyposażenia tapicerka jest wykonana ze skóry wszędzie, gdzie fotel ma kontakt z podróżnym. W wersjach pośrednich tapicerka jest skórzana z materiałowymi wkładkami, a w wersji podstawowej całość tapicerki wykonana jest z materiału z miękkimi wstawkami.

System multimedialny dostępny jest w trzech wersjach. W najbogatszej wersji znajduje się radio z odtwarzaczem CD, współpracujące z dotykowym siedmiocalowym ekranem i 9 głośnikami wysokiej jakości. Ekran ma w tej wersji kilka zastosowań – może wyświetlać informacje z opcjonalnego systemu nawigacyjnego, służyć do przeglądania zdjęć, a także pozwalać na obsługę telefonu podłączonego przez bezprzewodowe łącze Bluetooth, ze sterowaniem wspomaganym systemem rozpoznawania głosu. Sterowanie radiem odbywa się również poprzez przyciski umieszczone na kierownicy.

Na konsoli centralnej w średniej i najwyższej wersji wyposażenia znalazł się port USB oraz gniazdo umożliwiające bezproblemowe podłączenie urządzeń takich jak iPod lub odtwarzacz MP3.

Silnik benzynowy 2.4 l – trwałość i moc

W Europie Chevrolet Malibu dostępny będzie z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, w obu przypadkach są to jednostki rzędowe, czterocylindrowe. Silnik benzynowy dysponuje mocą 167 KM przy 5800 obr./min, zapewniając prędkość maksymalną 204 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w czasie 9,5 sekundy w wersji z manualną przekładnią. Maksymalny moment obrotowy tego silnika wynosi 225 Nm przy 4600 obr./min. W cyklu mieszanym Malibu z tym silnikiem zużywa 7,8 litra benzyny na 100 km.*

Silnik wysokoprężny 2.0 l będzie dostępny w drugiej połowie 2012 roku. Jego moc wyniesie około 160 KM przy 4000 obr./min, a maksymalny moment obrotowy 350 Nm przy 1750 obr./min. Silnik ten będzie wyposażony w wysokociśnieniowy układ wtryskowy common rail, dwa wałki rozrządu umieszczone w głowicy, zaawansowaną turbosprężarkę o zmiennej geometrii oraz intercooler. W utrzymaniu odpowiedniej czystości spalin pomoże bezobsługowy filtr cząstek stałych. Silnik wysokoprężny w połączeniu z przekładnią manualną będzie spalał 5,3 litra oleju napędowego na 100 km. Silniki nowego Chevroleta spełniają normę czystości spalin Euro5.

Oba silniki będą dostępne w wersjach z 6-biegową przekładnią manualną bądź automatyczną. Przekładnia automatyczna umożliwia ręczne sterowanie (DSC), pozwalające kierowcy decydować o momencie zmiany biegu. Zastosowano w niej również adaptacyjne sterowanie automatyczne, dzięki czemu przekładnia umożliwia hamowanie silnikiem i utrzymuje niższy bieg po zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia lub w czasie zjeżdżania ze wzniesienia.

Dynamiczna jazda, pewne prowadzenie

Jeśli pozwolą na to warunki drogowe, kierowca Chevroleta Malibu będzie mógł docenić znakomite własności dynamiczne swojego samochodu. Malibu jest komfortowy, a przy tym na drodze zachowuje się pewnie i przewidywalnie, dzięki dużemu rozstawowi kół (1 583 mm z przodu i 1 585 mm z tyłu), sztywnej strukturze nadwozia oraz zawieszeniu opartym na dobrze dostrojonych kolumnach McPhersona z przodu i wielowahaczowemu zawieszeniu kół tylnych.

Malibu wyposażony w przekładnię kierowniczą dostarczaną przez firmę ZF wykazuje neutralną charakterystykę kierunkową i znakomitą stabilność w czasie jazdy, nawet na bardzo ciasnych zakrętach. We wszystkich wersjach samochód ma w standardzie elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, asystenta ruszania na wzniesieniu i elektronicznie sterowany hamulec postojowy. Tylne czujniki parkowania, będące standardowym wyposażeniem najbogatszych wersji, są też dostępne na zamówienie przy średnim poziomie wyposażenia. Średni i najwyższy poziom wyposażenia może obejmować tempomat sterowany przyciskami umieszczonymi w kierownicy.

Malibu otrzymał z przodu wentylowane tarcze hamulcowe o dużej średnicy, a z tyłu pełne tarcze i aluminiowe zaciski hamulcowe, co pozwala na pewne hamowanie z dużych prędkości. W samochodzie zastosowano starannie dobrany zestaw elektronicznych systemów wspomagających, a w ich skład wchodzi elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC), kontrola trakcji (TC), czterokanałowy system zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu (ABS) z elektronicznym rozdziałem sił hamowania, a także wspomaganie hamulców oraz układ wspomagania przy spadku siły hamowania (Brake Fade Assist).

Bezpieczeństwo bez kompromisów

Malibu jest bardzo bezpiecznym samochodem, a to dzięki rozwiązaniom wykraczającym daleko poza elektroniczne systemy asystujące i wspomagające. W przypadku rzeczywistej kolizji zasadnicze znaczenie mają odpowiednio skonstruowane strefy zgniotu z przodu i z tyłu samochodu, w wyniku czego energia zderzenia jest równomiernie rozpraszana, a bardzo sztywny przedział pasażerski może wyjść z opresji bez istotnych odkształceń.

We wszechstronnych testach bezpieczeństwa prowadzonych przez European New Car Assessment Programme (EuroNCAP), Malibu otrzymał najwyższą pięciogwiazdkową ocenę, co dowodzi, że jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów, jakie jeżdżą po drogach.

Wszystkie wersje samochodu przeznaczone na rynek europejski będą wyposażone w 6 poduszek bezpieczeństwa, w tym dwustopniowe poduszki czołowe dla kierowcy i pasażera, boczne poduszki dla kierowcy i pasażera oraz kurtyny chroniące głowy. Ryzyko urazu kręgów szyjnych u kierowcy i przedniego pasażera redukują aktywne zagłówki. W razie silnego zderzenia czołowego zwolnione zostają mocowania pedałów, zapobiegając skomplikowanym złamaniom stóp kierowcy. Przednie trzypunktowe pasy bezpieczeństwa są wyposażone w napinacze i ograniczniki maksymalnej siły napięcia.

Foteliki dziecięce na zewnętrznych miejscach tylnej kanapy mogą być pewnie mocowane przy wykorzystaniu sprawdzonych zaczepów systemu Isofix.

Podstawowe dane techniczne

Silnik

2.4 l benzynowy

2.0 l wysokoprężny

Długość (mm)

4865

4865

Szerokość (mm)

1855

1855

Wysokość (mm)

1465

1465

Rozstaw osi (mm)

2737

2737

Objętość bagażnika (l)

545 (VDA)

545 (VDA)

Moc maks. (kW/KM – obr./min)

123/167,2 przy 5800

117,3/160 przy 4000

Maks. moment obr. (Nm – obr./min)

225 przy 4600

350 przy 1750

Zużycie paliwa (l/100 km)

7,8 (8,0)

5,3 (6,3)

Emisja CO2 (g/km)

184 (188)

139 (167)

Standard emisji spalin

Euro 5

Euro 5

Dane w nawiasach dotyczą samochodu z przekładnią automatyczną.

*Parametry silnika i osiągi to dane wstępne. Stan na styczeń 2012

Pełna lista aktualności Pełna lista aktualności