Uczestnicy programu

22
11/2010

BMW ­ActiveHybrid 7

kategorie: INNOWACJE, EKOLOGIA, BEZPIECZEŃSTWO

BMW prezentuje najbardziej dynamiczny i luksusowy model hybrydowy. BMW ActiveHybrid 7 wyznacza nowe standardy w zakresie wydajności w klasie samochodów luksusowych i wykorzystuje współdziałanie napędu benzynowego z elektrycznym w koncepcji niespotykanej dotąd na całym świecie, oferując nową formę typowej dla tej marki radości z jazdy.

W BMW ActiveHybrid 7 połączono silnik benzynowy V8 BMW TwinPower Turbo z synchronicznym trójfazowym silnikiem elektrycznym. Dzięki temu BMW ­ActiveHybrid 7 osiąga łączną moc 342 kW/465 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 700 Nm. Inteligentna współpraca obu napędów w ramach koncepcji Mild Hybrid podnosi zarówno wydajność, jak i dynamikę oraz komfort jazdy tej luksusowej limuzyny. BMW ActiveHybrid 7 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,9 s, a jego maksymalna prędkość jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Średnie zużycie paliwa w cyklu pomiarowym UE wynosi 9,4 l/100 km, a emisja CO2 219 g/km.

Technologia BMW ActiveHybrid zastosowana w BMW serii 7 obejmuje synchroniczny trójfazowy silnik elektryczny, akumulator litowo-jonowy i układ elektroenergetyczny wymagany dla wysokowoltowej instalacji pokładowej. Wszystkie komponenty reprezentują najwyższy na świecie standard techniki hybrydowej. BMW ActiveHybrid, podobnie jak silnik ośmiocylindrowy i ośmiobiegowa skrzynia automatyczna BMW ActiveHybrid 7 uzupełniające tę wyjątkową koncepcję, pokazują, że BMW jest liderem technologicznym w zakresie budowy napędów. Wysoki standard techniczny wszystkich komponentów oraz ich precyzyjnie dostrojona współpraca pozwala w niespotykanej dotąd mierze wykorzystać potencjał koncepcji hybrydowej BMW ActiveHybrid 7.

Sprawność systemu hybrydowego wynika z inteligentnej koncepcji wytwarzania, magazynowania i zastosowania energii elektrycznej. Silnik elektryczny zintegrowany z obudową skrzyni automatycznej ma moc 15 kW/20 KM i wytwarza maksymalny moment obrotowy 210 Nm. Podczas hamowania pełni funkcję generatora wytwarzającego w sposób odzyskowy energię elektryczną i ładujący akumulator litowo-jonowy. Duża pojemność wysokowoltowego akumulatora umieszczonego w bagażniku umożliwia bezpośrednie zasilanie zarówno silnika elektrycznego podczas przyspieszania, jak i sprężarki klimatyzacji podczas jazdy i postoju. Oprócz tego zasila on konwencjonalną instalację pokładową 12 V.

Optymalna widoczność, kompleksowa ochrona, maksymalne bezpieczeństwo.

Opcjonalnym uzupełnieniem standardowych reflektorów biksenonowych jest asystent świateł drogowych oraz reflektory adaptacyjne ze światłami zakrętowymi, zmiennym rozdziałem światła i adaptacyjną regulacją zasięgu oświetlenia, co w sumie daje doskonałe warunki dla bezpiecznej jazdy w nocy. Wyświetlacz Head Up oferowany w wyposażeniu dodatkowym wyświetla najważniejsze dane na przedniej szybie. Wskazania w bezpośrednim polu widzenia kierowcy można odczytywać bez przerywania obserwacji sytuacji na drodze.

Pakiet ochrony pasażerów BMW ActiveHybrid 7obejmuje, obok poduszek przednich i bocznych, również boczne kurtyny chroniące głowę oraz trzypunktowe automatyczne pasy bezpieczeństwa z ogranicznikami siły naciągu na wszystkich miejscach oraz z napinaczami na fotelach przednich. Dla ochrony kręgów szyjnych w razie najechania innego pojazdu na tył auta fotele przednie wyposażone są w aktywne zagłówki. Wyposażenie standardowe obejmuje też mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX na siedzeniach tylnych.

Podobnie kompleksowa jest koncepcja bezpieczeństwa elementów hybrydowych. Wszystkie elementy układu wysokowoltowego mają mocną izolację i specjalne złącza wtykowe. Akumulator litowo-jonowy jest umieszczony w wysokowytrzymałej obudowie stalowej. Jego usytuowanie w bagażniku stanowi też bardzo dobrą ochronę w razie wszelkiego rodzaju wypadków, co potwierdza szereg prób zderzeniowych. Zarówno w razie usterki czy wypadku w ułamkach sekundy następuje automatyczne wyłączenie całego układu wysokowoltowego w pojeździe.

Idealny kontakt: BMW ConnectedDrive z innowacyjnymi funkcjami.

Na życzenie również w BMW ActiveHybrid 7 oferowane są w ramach BMW ConnectedDrive innowacyjne systemy wspomagające kierowcę, m.in. funkcja ostrzegania przy zmianie pasa ruchu, funkcja ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu, Speed Limit Info, system noktowizyjny BMW Night Vision z rozpoznawaniem osób, kamera cofania i kamera boczna. BMW ConnectedDrive obejmuje też szereg innowacyjnych technologii, w których połączenie pasażerów z pojazdem i ze światem zewnętrznym zapewnia maksymalny komfort, pozwala korzystać z licznych funkcji informacyjnych i rozrywkowych i daje większe bezpieczeństwo. W BMW ­ActiveHybrid 7 dostępna jest pełna oferta usług mobilnościowych obejmujących między innym BMW Assist z informacją telefoniczną i rozszerzoną funkcją wzywania pomocy i automatyczną lokalizacją pojazdu, BMW Online, BMW TeleServices oraz nieograniczony dostęp do Internetu w samochodzie.

„Best of Hybrid”: elastyczne projektowanie koncepcji specyficznych dla danego modelu.

Komponenty hybrydowe zastosowanie w BMW ActiveHybrid 7 powstały we współpracy pomiędzy firmami BMW i Daimler. Celem tej kooperacji było zaprojektowanie i przetestowanie komponentów napędu hybrydowego do samochodów najwyższej klasy. Efektem tej współpracy jest, obok silnika elektrycznego i akumulatora litowo-jonowego, również układ elektroenergetyczny do instalacji wysokowoltowej BMW ActiveHybrid 7. Integracja komponentów hybrydowych w poszczególnych pojazdach następuje u producentów przy uwzględnieniu cech typowych dla danej marki. Indywidualny charakter wyraża się w BMW ActiveHybrid 7 w zestawieniu ośmiocylindrowego silnika z napędem elektrycznym. BMW ActiveHybrid opiera się na zasadzie modułowej, która zgodnie ze strategią „Best of Hybrid” umożliwia integrację optymalnych w danej sytuacji komponentów z różnymi koncepcjami. I tak zarówno koncepcja Mild Hybrid BMW ActiveHybrid 7, jak i koncepcja w pełni hybrydowa w BMW ActiveHybrid X6, który wejdzie do produkcji seryjnej również w roku 2009, odpowiada idealnie wymogom specyficznym dla tych modeli.

Produkcja BMW ActiveHybrid 7 mieści się w zakładach BMW w Dingolfing. Produkowane są tam między innymi również wszystkie inne modele BMW serii 7. Zakłady w Dingolfing mają doskonały, potwierdzony wieloma wyróżnieniami standard wykorzystania innowacyjnych technologii produkcyjnych oraz spełniają najwyższe wymogi jakości. Jest to efektem inteligentnego połączenia najnowocześniejszych, automatycznych technik procesowych z umiejętnościami specjalnie wykwalifikowanych pracowników. Ponadto zakłady, które w roku 2008 wygrały konkurs przemysłowy „Najlepsza fabryka / nagrodę Industrial Excellence, wyróżniają się najwyższą elastycznością, wydajnością procesów produkcyjnych oraz przyjazną dla środowiska produkcją.

Pełna lista aktualności Pełna lista aktualności