Projekt fotograficzny „Przyjazna motoryzacja”

04
11/2010

Projekt fotograficzny „Przyjazna motoryzacja”

kategorie: PROJEKT FOTOGRAFICZNY

Motoryzacja jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Począwszy od porannego posiłku (dostarczonego do sklepu samochodem), poprzez codzienną drogę do pracy (nasze własne auta, motocykle, środki transportu publicznego), po sferę hobby i przyjemności (wyścigi samochodowe, podróże, kolekcjonerstwo czy też „zwyczajne” zainteresowanie nowościami samochodowymi) – do czynienia z pojazdami mamy na każdym kroku. Chcąc oddać motoryzacji należny jej szacunek i docenić jej jakże istotne „wszędobylstwo”, postanowiliśmy ją sportretować w nowoczesnej, a zarazem wysoce artystycznej i oryginalnej konwencji.

Zaprosiliśmy do projektu dwóch wybitnych fotografików ze Studia Fotograficznego „Świetlica” – Wojtka Wieteskę i Jacka Porembę. Postawiliśmy przed nimi zadanie niełatwe – sfotografować motoryzację tak, by efekt zaskoczył nietuzinkowością ujęcia i był jednocześnie czytelny. By każde zdjęcie zatrzymało wzrok odbiorcy na dłuższą chwilę i skłoniło do refleksji lub nawet poszukiwań własnej interpretacji. I wreszcie, by motoryzacja na zdjęciach była motoryzacją przyjazną – taką, o której mówi program. Dlatego też, by zadanie dodatkowo utrudnić, ukierunkowaliśmy wyobraźnię artystów w stronę czterech kluczowych przekazów programu. Przygotowane przez nich autorskie wizje motoryzacji mają zwracać uwagę na cztery ważne konteksty owej: GOSPODARKĘ, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIĘ I ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT.

Jak wygląda efekt artystyczno-motoryzacyjnych poszukiwań?

Przez cały czas trwania programu „Przyjazna motoryzacja” kolejne zdjęcia, wraz z komentarzami, będą na bieżąco zamieszczane w poniższej galerii.

Zapraszamy do jej odwiedzania

GALERIA

  Fotokartka nr 1 - Gospodarka

"Motoryzacja jest istotną częścią gospodarki. Nowoczesne samochody osobowe, pojazdy dostawcze, ciężarowe i motocykle to nie tylko podstawa codziennego transportu towarów i usług oraz element komfortowego życia milionów Polaków - to przede wszystkim jeden z fundamentów naszego przemysłu.

Co szósta złotówka z polskiego eksportu pochodzi z branży motoryzacyjnej."

Fotokartka nr 2 - Bezpieczeństwo

"Bezpieczeństwo to priorytet dla konstruktorów i producentów pojazdów. Zaawansowane rozwiązania technologiczne mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i pieszych, ale także na wygodę podróżowania. Niektóre z nich - uruchamiane w momencie wypadku, minimalizują jego skutki, inne działają prewencyjnie - zmniejszając prawdopodobieństwo kolizji na drodze.

50% pojazdów jeżdżących po polskich drogach ma ponad 14 lat i ze względu na zużycie oraz przestarzałą technologię nie spełnia dzisiejszych standardów bezpieczeństwa. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów europejskich o największej liczbie wypadków i ofiar.  Większa dostępność nowocześniejszych pojazdów jest w stanie zmienić tę sytuację."

Fotokartka nr 3 - Ekologia

"Unia Europejska chce stać się wiodącą gospodarką epoki czystej energii, a europejski przemysł motoryzacyjny aktywnie wspiera te dążenia.

Do 2010 r. emisja CO2 w UE ma spaść o 20 procent. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologicznym, europejscy producenci obniżyli emisję CO2 w oferowanych pojazdach do 120 gramów na kilometr.

Współcześnie 20 nowych samochodów emituje taką ilość spalin, jaką jeden pojazd z lat 70, a poziom emisji tlenku azotu i cząstek stałych został obniżony o 90 procent."

Fotokartka nr 4 - Zrównoważony transport

"Przemysł motoryzacyjny w odpowiedzialny sposób przyczynia się do budowy systemu zrównoważonego transportu, inwestując ogromne środki finansowe w badanie i rozwój, w nowe technologie ograniczające zużycie paliw oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Budowa systemu zrównoważonego transportu jest wyzwaniem dla znacznie szerszego grona podmiotów, w tym zwłaszcza rządów i parlamentów, koncernów paliwowych, branż kooperujących z motoryzacją oraz samych użytkowników pojazdów samochodowych."


O autorach zdjęć:

WOJTEK WIETESKA

W projekcie fotograficznym „Przyjazna motoryzacja” realizuje tematy GOSPODARKA i BEZPIECZEŃSTWO

Ur.1964. Fotograf, reżyser.

Studia:
Wydział Operatorski i Realizacji Tv : PWSFTviT w Łodzi (Dyplom).                 
Historia Sztuki : Uniwersytet Warszawski.
Historia Sztuki : Paryż-Sorbona IV.

Jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej a jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości - chociaż nie uprawiał reportażu „newsowego”. W jego pracach panuje nastrój wyciszenia, samotności ale z dozą poczucia humoru. Pracuje od 1986r. Obecnie mieszka w Warszawie. Realizuje projekty artystyczne i reklamowe. Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim Wschodzie, Dalekim Wschodzie, w Europie, Japonii i w USA były dla niego inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych takich jak :„36 x Paryż”, „Rzeczywistość”,„Far West”, „Tokyo”, „N.Y.C. #02”, „Dolina Katmandu”, „Martwa Natura”, „Flights 91_08”.

Wystawy indywidualne m.in. :
„36 x Paryż” – Instytut Kultury Francuskiej. Warszawa ’87.
„Fotografie Czarno-Białe” – Galeria Dolna Volta. Warszawa ’90.
„Rzeczywistość” – Galeria/Studio Gierałtowskiego. Warszawa ’97.
„Far West” – ZPAF. Warszawa ’99.
„Tokyo” – Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Kraków ‘00.
„Bohaterowie naszej wolności” – Zamek Królewski. Warszawa ’00.
„N.Y.C.#02”- Centrum Sztuki Współczesnej. Warszawa ’03.
„Okruchy miasta” – Pałac Sztuki. Kraków ’04.
„Martwa natura” – Galeria Art New Media. Warszawa ’05.
„Stacja Warszawa” – Yours Gallery. Warszawa ’06.
„Protest 2007” – Galeria Le Guern. Warszawa ’07.
„Szeroki krąg” – MPW Fotoplastikon. Warszawa ’10.
„Flights 91_08” – Yours Gallery. Warszawa ’10.
Wystawy zbiorowe m.in. :
„Efekt czerwonych oczu” – CSW. Warszawa ’08.

Wojtek Wieteska aktualnie pracuje nad cyklem p.t.:„Polska 1986-2010: Mój Kraj Ojczysty”. Jako jedyny polski fotograf został wybrany przez międzynarodową firmę Our Place do współpracy przy cyklu „Światowe Dziedzictwo” dla UNESCO. Fotografie Wojtka Wieteski były publikowane na łamach m.in.: Gazety Wyborczej i Magazynu Gazety, Magazynu Rzeczpospolitej, Pozytywu, VIVA!, Twojego Stylu, Elle, Glamour, Cosmopolitan, Marie-Claire, Voyage, Fototapety, Shots, Miedzy Nami, Przekroju, Zwierciadła, Pani, Junge Kunst, Gala.

Od 1993 roku Wieteska zajmuje się także fotografią i realizacją filmów reklamowych dla najważniejszych klientów i agencji reklamowych w Polsce.

Nagrody m.in. :
Kreatura‘95,Pinnacle DDB‘98,
Agfa szansa Pro‘98, Złote Orły 2000, Złote Orły 2003-nominacja, Kreatura 2005 i 2006.

Realizuje także kampanie społeczne dla :
„Solidarni” – Fundacja Św. Mikołaja, 2010.
„Breast Friends” – Fundacja Amazonki, 2009.
„Mama w ciąży”- Fundacja Św. Mikołaja, 2007.
„Warszawskie Hospicjum dla dzieci” (‘98,‘99,‘00,‘01,‘02).
„Kosowo” - Caritas, „Tęcza”, „Litwa”– Polska Akcja Humanitarna (’01,’02),
„Bohaterowie naszej wolności”– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (’00).  

Publikacje indywidualne:
„Far West” – 1999, Katalog wystawy.
„Tokyo” – 2000, Katalog wystawy.
„Bohaterowie naszej wolności” – 2000, Katalog wystawy.
„N.Y.C.#02” – 2003, Album towarzyszący wystawie.
„Stacja Warszawa” ( tekst: Agata Passent) – 2007, Wydawnictwo Nowy Świat.
„Party in the City” – 2007, Wydawnictwo Między Nami.
„Protest 2007”- 2007, DVD towarzyszące wystawie.
„Szeroki krąg” – 2010, DVD towarzyszące wystawie.
„Flights 91_08” – 2010, Box z 5 Portfolio w limitowanej edycji, towarzyszący wystawie.

Publikacje zbiorowe :
„Collecting Fine Art Photography” - 2008, teNeues.

Fotografie Wojtka Wieteski znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Francji, Japonii I Stanach Zjednoczonych.

Wykłada w PWSFTviT w Łodzi oraz w PWST w Warszawie.
Jest reprezentowany przez Galerie sztuki: Art New Media, Yours Gallery w Warszawie oraz Lumas w Berlinie. Mieszka w Warszawie.
Kontakt: tel.: 509 464 971,
 e-mail:
www.wojtekwieteska.com.pl

JACEK POREMBA

W projekcie fotograficznym „Przyjazna motoryzacja” realizuje tematy EKOLOGIA i ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT

Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Znakomity polski fotograf o nieocenionym doświadczeniu. Specjalizuje się w portretach, modzie i fotografii reklamowej. Współpracuje z największymi polskimi magazynami i agencjami reklamowymi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas autorskich warsztatów. W 2001 roku, podczas wyprawy do Sudanu, rozpoczął autorski cykl „Krajobrazy” i Portrety”, dokumentujący fantastyczne miejsca i spotkania z ludźmi, uzupełniając materiał podczas kolejnych wizyt w tym kraju. Planuje ich publikację w formie albumu, która będzie pionierskim artystycznym ujęciem tego fascynującego rejonu.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i sile wewnętrznego spokoju uznany jest za fotografa realizującego najbardziej wymagające zadania, wymuszające działanie pod presją czasu oraz w ekstremalnych warunkach technicznych i duchowych. Wielokrotnie powtarza, że zdjęcia są efektem inspiracji i pracy umysłu fotografa, a aparat to tylko skomplikowane narzędzie pracy. W czasach łatwej dostępności medium, jakim jest fotografia, zdarza nam się o tym zapominać i nie szanować kolejnych naciśnięć spustu.

Stale współpracuje z polskimi magazynami: Twój Styl, Playboy, Pani, Gala. Do jego najważniejszych klientów należą: PKOTFI, WBK Bank Zachodni, Millenium Bank, Casio, Atlantic, Smirnoff, Chopin Vodka,
Absolut, KinderDelice, Polkomtel, Dove, L’oreal. Miał wiele wystaw w Polsce i za granicą, m. in.: Teatr Pstrąg – Łódź (1990), Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski – Warszawa (1990), Photokina – Kolonia, Niemcy (1998), Galeria 65 – Warszawa (2006). Najważniejszymi nagrodami jakie otrzymał są: wyróżnienie w konkursie Nikon, Japonia (1993), druga nagroda w konkursie Polaroid, USA(1998), Złote Orły za katalog Joanny Klimas – konkurs reklamowy (1998).


Zobacz jak robią to inni!

ACEA – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów, partner programu „Przyjazna motoryzacja”, w 2007 roku zrealizowało projekt fotograficzny pod hasłem „Project Photaumobile”. Na zdjęciach autorstwa fotoreportera Rogera Joba przedstawiono społeczne znaczenie motoryzacji oraz rolę pojazdów w życiu codziennym. Zapraszamy:

http://www.acea.be/index.php/news/news_detail/project_photaumobile/

Pełna lista aktualności Pełna lista aktualności