Motoryzacja a bezpieczeństwo

09
03/2011

Technologie ratują życie

kategorie: BEZPIECZEŃSTWO

Postęp technologiczny w motoryzacji pozwala na systematyczną poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Rozwiązania stosowane w nowoczesnych samochodach nie tylko ratują życie czy zdrowie podczas wypadku drogowego, ale także coraz częściej pozwalają tego wypadku uniknąć.

Statystyczny Polak jeździ blisko 15-letnim samochodem, który nie tylko z racji wieku jest znacznie mniej bezpieczny niż nowe auto. Chodzi nie tylko o sprawność techniczną, która na ogół spada wraz z przebiegiem samochodu, ale o dostępność zaawansowanych technologii i rozwiązań technicznych w zakresie bezpieczeństwa w nowoczesnych pojazdach.

Bezpieczeństwo i komfort

Producenci samochodów koncentrują swoje prace rozwojowe zarówno w obszarze bezpieczeństwa czynnego, jak i biernego. Bezpieczeństwo czynne obejmuje wszystkie czynniki, które mają na celu zmniejszenie do minimum prawdopodobieństwa wystąpienia kolizji lub wypadku. Bezpieczeństwo bierne obejmuje zaś te wszystkie rozwiązania, które ograniczają wpływ wypadku na życie i zdrowie pasażerów.

Dzięki inwestycjom branży w nowoczesne technologie i nowym odkryciom ergonomii podróżowanie staje się coraz bardziej bezpieczne i komfortowe.  Tymczasem wygoda i komfort jazdy to istotne elementy dla bezpieczeństwa w podróży. Ustawienie kąta oparcia, odległości od kierownicy, widoczności w lusterkach, odległości nóg od pedału gazu i sprzęgła, jak również wygodna i swobodna pozycja ciała podczas jazdy pomagają w koncentracji oraz zwiększają prawdopodobieństwo odpowiednio szybkiej reakcji w momencie zagrożenia. Wygoda nie jest więc fanaberią, za którą dodatkowo płacą ci, których na to stać, ale  podstawowym wymogiem, który każdy nowy samochód musi spełniać, niezależnie od jego klasy i standardu wyposażenia.

Mniej ofiar

Statystyki pokazują, że innowacyjne rozwiązania w motoryzacji mają znaczący wpływ na spadek liczby wypadków i ich ofiar. Dzięki temu, że  coraz więcej wśród naszych samochodów jest pojazdów korzystających z najnowszych osiągnięć technicznych w zakresie bezpieczeństwa, w roku 2010, w Polsce spadła liczba wypadków o 654, kolizji o 5 314, rannych o 1 356, a ofiar śmiertelnych − o 176.

Zielone światło dla prac badawczych

Według ostatnich prognoz, w ciągu najbliższych dwóch lat, branża motoryzacyjna zainwestuje w rozwój technologii czterokrotnie więcej niż w rozbudowę sieci zakładów produkcyjnych oraz dwukrotnie więcej niż w marketing i reklamę.  Inwestycje w badania i rozwój są jednym z priorytetów branży motoryzacyjnej na poziomie europejskim. Badania zmierzają głównie w kierunku udoskonalania technologii ekologicznych oraz rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa.

Lata świetlne za Europą

Nowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo są coraz bardziej powszechne w Europie Zachodniej, a stopniowo zadomawiają się również w Polsce. Jednakże, oceniając udział i dostępność nowych samochodów, od Europy Zachodniej dzielą nas jeszcze lata świetlne. Decydująca w tej kwestii jest nie tylko mniejsza siła nabywcza przeciętnego Polaka, ale i brak  zachęt systemowych i ułatwień, sprzyjających dostępności pojazdów nowych i nowszych, zaawansowanych technologicznie. Branża motoryzacyjna w Polsce potrzebuje takich regulacji, które sprawią, że większa liczba użytkowników będzie mogła sobie pozwolić na zakup nowego samochodu, co w perspektywie kilku lat pomoże znacząco odmłodzić park samochodowy i zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach.

Pełna lista aktualności Pełna lista aktualności